Zaloguj sięwasthere-compas

Twoje podróże

Ateny-Akropol, Fotografia 2465
GRECKIE WAKACJE- trochę historii ;)
Erechtejon, czyli miejsce kultu chrześcijańskiego Akropolu

Usytuowany jest przy północnym zboczu Akropolu. Według mitologii greckiej w tej części wzgórza doszło do słynnego konkursu pomiędzy Posejdonem a Ateną o panowanie nad Atenami. Potężni bogowie mieli za zadanie przekonać do swojej kandydatury nie tylko legendarnego założyciela miasta ? Kekropsa (syna Gai), ale także zwykłych mieszkańców ówczesnej Kekropii. Posejdon uderzył trójzębem w ziemię, a Atena zasadziła na szczycie wzgórza drzewko oliwne i to właśnie ona wygrała ostatecznie rywalizację. Inna przypowieść głosi, że w tym miejscu król Erechteusz został przez Zeusa rażony piorunem. Była to zemsta za to, że król, nie oddawszy żadnej swojej córki w ofierze, zabił syna Posejdona ? Eumolposa. Obu tym mitom poświęcona była niegdyś zachodnia część świątyni.

Źródła historyczne mówią, że Erechtejon zbudowany został w latach 421 ? 406 p.n.e., według projektu Mnesiklesa (później prace budowlane prowadził jeszcze Filokles). Podobnie jak Propyleje i Partenon, Erechtejon wzniesiony został z marmuru pentelickiego i podobnie jak Partenon składał się on z dwóch części. W części wschodniej znajdowała się cella poświęcona bogom, dlatego też umieszczone w niej były ołtarze poświęcone Zeusowi, Posejdonowi i Hefajstosowi. W części zachodniej znajdowało się wspomniane wyżej słone jezioro, grób Erechteusza i posąg Ateny Polias, który był uroczyście przystrajany podczas święta Wielkich Panatenajów. Do części zachodniej prowadziły aż trzy wejścia, z których najważniejsze ? portyk północny z ołtarzem Zeusa, znajdował się po stronie północnej. Natomiast od południa do ścian Erechtejonu przylegał słynny Ganek Kor, zwany też Gankiem Kariatyd. Był to zupełnie innowacyjny element architektoniczny, ponieważ belkowanie podtrzymywały nie kolumny, a przedstawiające dziewczęta posągi. Ustawione na balustradzie rzeźby miały 2,3 m wysokości i dźwigały kapitele.

Dziś na Akropolu znajdują się kopie kariatyd. Autentyczne rzeźby-kolumny można oglądać w Muzeum Akropolu, a jedną z nich ? w British Museum, gdzie trafiła wraz z innymi zabytkowymi elementami Akropolu w 1799 r. Wówczas ambasadorem Wielkiej Brytanii w Grecji okupowanej przez Turków został lord Elgin, który zyskał zgodę sułtana na wywiezienie części bloków i pomników. W 1816 r. sprzedał je British Museum. Grecy zabiegają, by zabytkowe posągi wróciły do Aten.
Lokalizacja punktu na mapie

Współrzędne geograficzne: 37.99313577003364600, 23.72850537300110000 /Pełny ekranTryb dużej mapy

  • Jakby co

    Witaj w świecie Jakby Co! Na tej stronie zostaniesz zabrany w przygodę, o której może myślałeś, że prędko się nie zdarzy. W życiu najcenniejsze jest kilka prostych rzeczy: czas i ludzie, z którymi, z biegiem lat - coraz rzadziej - można dzielić szczęście. Zapraszam Cię do portalu, który stworzyłem, aby zebrać grupę osób mających wspólny pomysł na spotkanie w jedym czasie i miejscu. Nie znajdziesz tutaj profili użytkowników, wiadomości ani cudzych relacji z dalekich wypraw. Zamiast tego będziesz mógł zobaczyć na żywo (w sensie: w realu) tych, przy których czujesz, że najważniejsze jest to, co robicie razem! Na to zawsze warto jest znaleźć czas. Czytaj więcej...