Zaloguj sięwasthere-compas

Twoje podróże

  • FlyAway - niezwykła wyprawa dookoła świata

   FlyAway - niezwykła wyprawa dookoła świata, Fotografia 2143
   Ekscentryczny podróżnik Władysław Lobuda wyruszył w ekstremalna podróż dookoła świata. Deklaruje, że nie przeznaczy centa na noclegi. Podzieli się z Wami sposobami darmowego podróżowania Wyprawę można śledzić na https://www.facebook.com/FlyAwayTv i na www.flyawayTV.com.
  • Szlak na Rysy

   Szlak na Rysy, Fotografia 1828
   Czerwony szlak na Rysy nie należy do zbyt wymagających. Jednakże trzeba go odradzić osobom z lękiem wysokości. Ponadto wejście na najwyższy szczyt Polski wymaga nie lada kondycji.
  • Dolina Adlitzgraben

   Dolina Adlitzgraben, Fotografia 1271
   Adlitzgraben to dolina w rejonie przełęczy Semmering (Austria). Dolina jest skalista, miejscami tworzy malowniczy wąwóz. W jej skrajnie zachodniej części, pomiędzy miejscowościami Orthof i Breitenstein znajdują się dwie skały: Falkenstein (ok. 500 m długości mur, wysokość do 70 m) i Zapf (skałka wys. 30 m, szer. ok.50 m, silnie przewieszona), na których koncentruje się ruch wspinaczkowy.

  • Großglockner

   Großglockner, Fotografia 1261
   Großglockner (Grossglockner) ? najwyższy szczyt Austrii, w Wysokich Taurach (Alpy), o wysokości 3798m n.p.m. Wznosi się ponad lodowcem Pasterze, na charakterystyczny kształt szczytu (przypomina on piramidę) składają się dwa wierzchołki ? Großglockner oraz Kleinglockner.
  • MATTERHORN - Góra Symbol

   MATTERHORN - Góra Symbol , Fotografia 1256
   Kiedy zaczęliśmy się zastanawiać jak spędzić tegoroczne wakacje, pojawił się w naszych głowach pomysł, żeby zdobyć jedną z najpiękniejszych gór świata ? Matterhorn.
  • Zwiedzanie Orawskiego Zamku (Słowacja)

   Zwiedzanie Orawskiego Zamku (Słowacja), Fotografia 1185
   Obiekt zamkowy być może powstał po najeździe tatarskim, który miał miejsce w roku 1241. Ówcześnie, rejony te były częścią Państwa Węgier. Jak można mniemać, decyzja o wybudowaniu warowni mogła mieć dwa motywy: ochronienie wschodniej granicy państwa i ochrona trasy biegnącej do Polski jak również utworzenie centrum administracji dla Orawy.

  • Jaskinia Trzy Kopce

   Jaskinia Trzy Kopce , Fotografia 1182
   Streszczając: 4 dni poszukiwań, trzy pory roku i doczekaliśmy się triumfu. Przejdźmy jednakże bliżej, do otworu dziury. Jest to studnia, o długości około 4,5m, o której ktoś wspomniał, że można do niej zejść jak po schodach. Nieco napiął jednakże rzeczywistość, gdyż mimo wszystko po schodach przemieszczam się z wiele większą naturalnością. Jednakże zejście w dół nie stanowi większego problemu, wymaga wyłącznie troszkę gimnastyki i przezwyciężenia strachu.

  • Wschód Słońca na Diablaku

   Wschód Słońca na Diablaku , Fotografia 1159
   Nasz orszak samochodowy wyruszył z Bielska po godzinie 22.00. Na szczęście nikt się nie zgubił na szosie i planowo dojechaliśmy na przełęcz Krowiarki. Wyjazd z Bielska można troszkę opóźnić, żeby nie czekać nazbyt długo na wierzchołku na upragnione słońce. Na przełęczy wybierzemy czerwony szlak kierujący prosto na Babią Górę. Prognozowany czas dojścia na szczyt to 2h 30 minut. Jednak nie posiadaliśmy presji czasu, wręcz odwrotnie - przemijający czas działał na naszą korzyść. Dosyć "ostre" przewyższenie na Sokolicę, zaczęło dawać się niektórym we znaki. Kawałek ten prowadzi cały czas lasem, oczywiście o tej porze ciemnym. Sceneria prędzej z dobrego filmu grozy, przyspieszone oddechy, coś trzasnęło z lewej strony, nad borem mała mgiełka.... Wędrując samemu mniemam, że czas wyjścia na Babią Górę w tych warunkach wyniesie około 1h. My z większymi albo mniejszymi przeciwnościami po godzinie zdobywamy Sokolicę. Na wierzchołku rozpoczyna już wystarczająco silnie wiać, wcześniej drzewa hamowały wiatr. Tutaj pierwszy łączny spoczynek. Ze skarpowego urwiska wyłania się zamiar naszej mrocznej wycieczki. Pogoda raczej nie sprzyja porannemu podziwianiu słońca, jednak nasz meteo nie uwzględniał deszczu.

  • Dolina Roztoki i Dolina Pięciu Stawów

   Dolina Roztoki i Dolina Pięciu Stawów , Fotografia 1162
   Dolina Roztoki w startowej fazie jest zatopiona zbitym lasem świerkowym (wiek wielu świerków dochodzi do 300 lat), promienie słoneczne do nas nie dochodzą. Dlatego dolina zdaje się być sroga i posępna, a strumyk Roztoki bardzo niepewny. Co fascynujące w dalszej partii Doliny Roztoki możemy zobaczyć las limbowy. Dolina ma długość ok. 4,5 km i powierzchnię ok. 7,0 km2. Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów odgradza próg Ściany Stawiarskiej. Wspólnie te dwie doliny są największym polskim odgałęzieniem Doliny Białki.
loading